96/7/12
تعداد نظرات:0
15:51
شماره مطلب:139671229609
-A A +A

از 22 مهرماه تا18 آبان ماه مرحله اول اردوهاي راهيان نور انجام مي شود

معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش ، ترغيب دانش آموزان اردويي به انجام فريضه نماز و سجاياي اخلاقي را از نتايج اردوهاي راهيان نور برشمرد و خاطرنشان كرد: برگزاري اردوهاي راهيان نور يكي از برنامه هاي اصلي معاونت پرورشي و فرهنگي است

به گزارش بیست به نقل از مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، مهدی فیض اردو را يك فرصت طلايي و تربيتي دانست و تصريح كرد: اردو يك موقعيت جذّاب يادگيري و يكي از شاخص هاي نظام تعليم وتربيت پيشرفته است.

فيض با اشاره به تأكيد سند تحول در استفاده از روش هاي متنوع تربيتي، افزود: كلاس درس يك موقعيت يادگيري است، اما در كنارآن استفاده از پژوهش سراها، كانون هاي تربيتي و فعاليت هاي اردويي  نيز هر كدام يك موقعيت يادگيري ديگر براي دانش آموزان محسوب مي شود، بنابراين باتوجه به اهميت برگزاري اردوها، دستورالعمل مربوطه در سال هاي گذشته همواره تنظيم و به استان ها ارسال شده است و آخرين دستورالعمل در سال 89 با تغييرات و اصلاحاتي در اختيار استانها قرار گرفته است.

وي افزايش اثربخشي و ارتقاي سطح امنيتي اردوها را دو هدف تدوين دستورالعمل ها برشمرد و عنوان كرد: بعد از حادثه تلخ داراب، حسب دستور وزير محترم، دستورالعمل جديد اردوها را تدوين و در فرآيند تصويب قرار داديم، اما زمان بربودن فرآيند تصويب، باعث شد تا با هدف جلوگيري از فرصت سوزي، اصلاحاتي را در قالب دستورالعمل متمم تهيه كنيم كه تا قبل از 20 مهرماه توسط وزير به استان ها ابلاغ مي شود.

استفاده از قطار به جاي اتوبوس در اردوها

وي ادامه داد: ممنوع بودن حركت اتوبوس هاي اردويي از ساعت23 تا 5 صبح، استفاده از خطوط ريلي به جاي اتوبوس در استان هايي كه راه آهن وجود دارد، حضور يك مأمور امنيتي از سوي سپاه يا بسيج در اتوبوس دانش آموزان، وجود يك سرپرست مرد در اتوبوس دختران، بسيج همه امكانات اقامتي واقع در مسير حركت دانش آموزان به منظور بيتوته كردن آنها، اعم از خوابگاه ها، اردوگاه ها، كانون ها، خانه هاي معلم و مدارس شبانه روزي ونيز تحت پوشش بيمه مسئوليت مدني قرارگرفتن سرپرستان و مربيان اردويي از جمله بندهاي متمم دستورالعمل مذكور است.

فيض، تهيه چك ليست ويژه مشخصات فني اتوبوس و تأييد آن توسط نماينده آموزش وپرورش، تهيه چك ليست ويژه مقدمات برگزاري اردو، تشكيل پرونده با محتواي رضايت نامه ها، چك ليست ها، گزارش اردو، تغيير نحوه برگزاري اردوها از مدرسه محوري به منطقه محوري به طوري كه منطقه مي تواند دانش آموزاني را از چند مدرسه در قالب يك كاروان اردو اعزام كند، پذيرش مسئوليت حفظ سلامتي اردوهاي راهيان نور در مسيرتردد توسط سپاه پاسداران و الزام مربيان وسرپرستان اردو و هم چنين دانش آموزان به گذراندن دوره هاي كوتاه مدت ويژه اردوها قبل از حركت را، از جمله موارد ديگر دستورالعمل متمم دانست و افزود: اجراي اين متمم تا زمان ابلاغ دستورالعمل جديد اردوها الزامي  است.

برگزاري اردوهاي راهيان نور از برنامه هاي اصلي معاونت پرورشي و فرهنگي است

معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش ، ترغيب دانش آموزان اردويي به انجام فريضه نماز و سجاياي اخلاقي را از نتايج اردوهاي راهيان نور برشمرد و خاطرنشان كرد: برگزاري اردوهاي راهيان نور يكي از برنامه هاي اصلي معاونت پرورشي و فرهنگي است.

وي افزود: از 22 مهرماه تا18 آبان ماه مرحله اول اردوهاي راهيان نور انجام مي شود و دراين مرحله ، دانش آموزان دختر به سرزمين هاي نور غرب و پسران به جنوب اعزام مي شوند و در مرحله دوم كه پس از اربعين حسيني آغاز مي شود، دختران به سرزمين هاي نور در جنوب و پسران به غرب كشور اعزام خواهند شد.

دانش آموزان پايه هاي دهم و يازدهم به اردوهاي راهيان نور اعزام مي شوند

فيض افزود: تنها دانش آموزان پايه هاي دهم و يازدهم در اين اردوها مي توانند شركت كنند وپيش بيني مي شود بيش از 500 هزار نفر در سال تحصيلي جاري به سرزمين هاي نور اعزام شوند.

وي شركت در اردو را حقّ مسلّم دانش آموز خواند و تصريح كرد: محروم كردن دانش آموز از اردو در درازمدت اثرات سويي را در پي خواهد داشت،  بنابراين تأكيد مي شود مسئولين استانها نه تنها فعاليت هاي اردويي را محدود نكنند، بلكه در اين زمينه مشوق دانش آموزان باشند.

معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش ، اظهار كرد: تأكيد مي كنم وسيله اياب و ذهاب دانش آموزان قطار باشد، مگر ضرورتي ايجاب كند كه مسئولين از اتوبوس استفاده كنند مانند نبود خطوط ريلي در برخي استان ها، بنابراين در صورت ضرورت استفاده از اتوبوس و تردد 3 دستگاه اتوبوس در يك زمان، سپاه پاسداران موظف است با يك خودروي سبك كاروان دانش آموزان را همراهي كند.

بازديد نمايندگان آموزش و پرورش و سپاه پاسداران از محل هاي اسكان و يادمان ها

وي خاطرنشان كرد: نمايندگاني از سپاه و آموزش وپرورش بايد از برگزاري اردوها، محل اسكان و يادمان ها بازديد كنند و از لحاظ بهداشتي، امنيت و امكانات مكان هاي مذكور را تأييدكنند.

فيض در پايان به مديران كل آموزش وپرورش استان ها توصيه كرد: در اولين اعزام اردوهاي راهيان نور، خود و يا يكي از معاونان دانش آموزان را همراهي كند تا اگر موانعي مشاهده شد به رفع آن اقدام كنند

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.